ratownictwo drogowe

Na czym polega ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin wielokrotnie jest ściągana do trudnych oraz niebezpiecznych wydarzeń drogowych. Wynika to głównie z ogromnego doświadczenia, wypracowanego przez wiele lat prowadzenia działalności, jak również dysponowania nowoczesnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym właściwie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co zwyczajne autoholowanie za pomocą lawety? Na pewno nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

Zabranie z jezdni unieruchomionego auta , gdzie układ kierowniczy jest dobry , nie przysparza zazwyczaj większych przeszkód . Głównie jeśli jest to wóz osobowy lub auto dostawcze. Lawety zaopatrzone są we wciągarki, które łatwo sobie radzą z załadunkiem zepsutego pojazdu na platformę. Jak zatem działa pomoc drogowa, kiedy popsuty samochód nie może niezależnie być dostarczony na lawetę lub co gorsza, brał udział w dachowaniu lub wjechał do głębokiego rowu? W ten czas wyjęcie go wymaga posiadania istotnie fachowego sprzętu, niż zwyczajna laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

pomoc na drodze szczecin

Laweta HDS

Jednym z istotniejszych sprzętów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. To narzędzie ma przeważnie udźwig do kilku ton, dzięki czemu z łatwością daje sobie radę z podnoszeniem większości samochodów osobowych . Udział pomocy drogowej z takim ekwipunkiem jest niezwykle ważne , aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie . Tak mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy chcieli użyć zwyczajnych metod do wyjęcia wozu z rowu lub odwrócenia go na koła. Awarie zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to bardzo często występujące ubytki , będące skutkiem nieumiejętnego przebiegu akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS umożliwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Coraz częściej pomoc drogowa wzywana jest do kolizji z udziałem aut ciężarowych. Aby sprawnie obsłużyć takie zlecenie, konieczne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami pracy. W tym wypadku mowa o dużych i ciężkich holownikach . Ich tajną bronią jest nie tylko niezrównana moc i moment obrotowy, ale też tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o dużej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w złych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość przestrzeni na jezdni, nie pozwala na sprawne i bezpieczne manewrowanie holownikiem. Wysokie ceny za tego rodzaju pojazdy ratownicze, dochodzące nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed przyłączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również zazwyczaj zajmuje się pomoc drogowa, używając posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here